Connect with us

Teknoloji

Microsoft, Artık Uzay Teknolojileri İçin Çalışıyor!

Published

on

Bir teknoloji şirket olan Microsoft kurulduğu günden beri işletim sistemleri, çeşitli dosya programları, yazılımlar gibi alanlarda çalışmalar yaptı. 2022 yılının ilk aylarında yaşanan gelişmeler sayesinde artık Microsoft, uzay endüstrileri alanında adını sık sık duyuracak gibi duruyor.

James webb uzay teleskobu geçtiğimiz haftalarda uzaya fırlatıldı ve L2 bölgesine ulaştı. Bu teleskobun en büyük ihtiyacı olan şey iletişim desteğiydi. Herkes bu desteği NASA’nın karşıladığını sanıyordu, ama Microsoft çoktan bu işi kendi tarafına geçirmeyi başardı.

Microsoft, Artık Uzay Teknolojileri İçin Çalışıyor!
Microsoft, Artık Uzay Teknolojileri İçin Çalışıyor!

NASA’nın Microsoft ile iş birliği yapmasının en önemli nedeni standart iletişim teknolojilerini geliştirmek işte tam da bu noktada Microsoft, Azure Quantum uzay araçlarıyla dünyadaki merkezin uzay araçlarıyla iletişimi her anlamda iyileştiriyor.

Continue Reading
Click to comment

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mobil

iPad’e Özel WhatsApp Mı Geliyor? Yeni Açıklamalar Yapıldı!

Published

on

By

iPad'e Özel WhatsApp Geliyor

WhatsApp geçtiğimiz günlerde iPad kullanıcılarının merakle beklediği bir konuya değindi. WhatsApp ana şirketi Meta’nın başkanı Will Cathcart “Umudunuzu Kaybetmeyin” gibi bir açıklamada bulundu.

WhatsApp başkanı bu hafta The Verge’e bir demeç verdi ve orada şu cümleleri kullandı: “İnsanlar uzun zamandır bir iPad uygulaması istiyorlardı”, “Yapmayı çok isteriz.” dedi.

iPad’e WhatsApp Geliyor mu?

iPad’e WhatsApp uzun süredir isteniyordu ancak bir türlü gelmek bilmedi, WhatsApp ana şirketi Meta’nın başkanı Will Cathcart iPad’e WhatsApp’ın geleceğini garantileyecek açıklamalar yapmasa da yakın bir gelecekte WhatsApp’ın iPad üzerinden kullanılabileceğinin altını çizdi.

WhatsApp’ın temel bir ihtiyaç uygulaması haline geldiği bu günlerde iPad versiyonunun gelmedi WhatsApp’ın bağlı olduğu şirket olan Meta yani eski adıyla Facebook Company’e değer kazandıracaktır.

Continue Reading

Donanım

PUBG: New State Kurulum Rehberi, Oyunun Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Oyun severler tarafından oldukça benimsenmiş ve her gün milyonlarca insanın sunucularına bağlandığı oyun, PUBG’nin yeni bir versiyonu olan PUBG New State’in sistem gereksinimleri nelerdir?

Published

on

By

PUBG: New State PC ve Mobil Kurulum Rehberi, Oyunun Mobil ve PC’deki Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
PUBG: New State PC ve Mobil Kurulum Rehberi, Oyunun Mobil ve PC’deki Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Oyun severler tarafından oldukça benimsenmiş ve her gün milyonlarca insanın sunucularına bağlandığı oyun, PUBG’nin yeni bir versiyonu olan PUBG New State’in sistem gereksinimleri nelerdir?

Oyun uzun bir bekleyişin sonunda çevrimiçi uygulama mağazalarında yerini aldı, oyun yayınlanmadan milyonlarca kişi tarafından ön kayıt alan oyun PUBG: New State PC ve Mobil’de de oynanabilmekte.

Türkiye’de oyun denince akla gelen ilk oyun olan PUBG’nin arkasındaki geliştirici ekip geçtiğimiz sene PUBG’nin devamı niteliğinde sayılır bir devam sürümünün geleceğini duyurmuştu. Bu bekleyiş geçtiğimiz haftalarda son buldu. PUBG: New State App store ve Google Play Store uygulama mağazalarına koyuldu. Herkesin merak ettiği şey de “Benim Cihazım (telefonum, bilgisayarım veya tabletim) bu oyuna elverişli mi?” Sorusu oldu.

Öncelikle herkesin gönlüne su serpelim bu oyunun cihaz gereksinimleri o kadar da yüksek değil, son çıkan model telefon bile olmasına gerek yok sayısal değerlere de aşağıda değineceğiz. Bir PC uygulaması olmamasına rağmen Bilgisayar ile de oynamanız mümkün bunu bir emülatör kullanarak yapacağız (aşağıda detaylıca anlatıldı).

PUBG: New State Mobil ve PC’deki Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

PUBG: New State Mobil Cihaz Gereksinimleri

 • Mobil işletim sistemi ve sürümü: Android 6,0 ve üzeri ya da İOS 13 ve üzeri (Güncelleme Yapmayanların Güncelleme Yapmasını Öneriyoruz).
 • RAM: 2 GB ve üzeri
 • CPU: 64 – bit (ABI arm64 veya üstü)
 • Open GL 3,1 ve üstü / Vulkan 1,1 ve üstü

Cihazınızdaki gereksiz dosyalardan ve uygulamalardan ayrıca mümkünse fotoğraflardan kurtulursanız bir buçuk GB olan indirme işlemi sonrasında cihazınızda kullanılabilir saklama alanı azalmasının önüne geçersiniz.

PUBG: New State PC Cihaz Gereksinimleri

 • CPU: Intel veya AMD 1,8 GHz çift çekirdekli.
 • GPU: NVIDIA GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600.
 • Bellek: 3 GB (Gigabyte) ve üzeri RAM
 • İşletim Sistemi: Windows 7 ve sonraki tüm sürümler
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 1 GB (Gigabyte) ve üzeri

Daha önce bilgisayarınızda PUBG Mobile oynadıysanız PUBG: New State de oynamanız için önünüzde hiçbir engel yok. Çünkü iki oyunun da gereksinimleri aynı.

PUBG: New State Bilgisayarda Nasıl Oynanır?

Windows 10;

 1. Herhangi bir emülatör indirin.
 2. Kurulumu tamamlayın.
 3. PUBG: New State’i indirin.
 4. Oynamaya hazırsınız.

Windows 11;

 1. WSTools APK yükleyicisini indirin.
 2. Kurulumu tamamlayın.
 3. PUBG: New State indirin ve kurulumu tamamlayın.
 4.  İşlem tamam.

Tüm bunları yaparak oyunu indirdiğinizi varsayalım hangi işlemciyi kullanırsanız kullanın, hangi ekran kartını kullanırsanız kullanın bu oyunun mobil için geliştirildiği gerçeğini değiştirmez, Mobil oyunlar telefon veya tablet ile oynanır.

Continue Reading

Sosyal Medya

WhatsApp Yeni Özelliğini Test Ediyor

Published

on

By

WhatsApp Android - iOS Veri Aktarımını Test Ediyor

WhatsApp Android-iOS Veri Aktarımı Özelliğini Çıkarıyor

WhatsApp sonunda beklenen özelliklerden birini daha geliştirmek için çalışıyor, WABetaInfo adında bir WhatsApp forumunda ortaya çıkan ekran görüntüleri WhatsApp’ın yeni çıkaracağı veri aktarımı teknolojisini doğruladı.

Telefon değişikliği yapan kişilerin en çok istediği özelliklerden biri sonunda geliyor. WhatsApp, Android telefondan iOS telefona veri aktarımını sağlayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor.

Neredeyse her popüler sohbet uygulamalarında Android işletim sisteminden İOS işletim sistemine veri aktarımı bulunuyordu ancak Dünya nüfusunun 3/8’nin kullandığı WhatsApp uygulamasında bu özellik ne yazık ki yoktu. iOS için en son WhatsApp beta sürümü 22.2.74’te bu özellik kendini yavaş yavaş belli etmeye başlamıştı. Bu güncelleme, WhatsApp sohbetlerinizi Move to iOS uygulamasını kullanarak Android işletim sisteminden iOS’a aktarmanıza izin verebilecek bir özelliğe işaret ediyor.

WhatsApp Android iOS Veri Aktarımını Test Ediyor

Nasıl Android’den iOS’e Aktarım Yapılacak?

WABetaInfo WhatsApp Forumu, özelliğin nasıl görünebileceğini gösteren birkaç ekran görüntüsü de paylaştı. Paylaşılan görüntülere göre WhatsApp aktarım işlemine başlamadan önce sizden izin isteyecek, ardından ise verileri yeni telefona taşırken uygulamayı ve telefonunuzun kilidini açık tutmanızı isteyecek gibi görünüyor. WhatsApp uygulamasının Meta ismi altında yaptığı en büyük değişikliklerden biri olacağı kesin, ancak ne zaman hangi telefonlara geleceği belli değil. WhatsApp iOS’tan Samsung telefonlarına taşımasına izin vermeye başladı bundan sonra da Google Pixel ardından da tüm Android 12 işletim sistemine sahip telefonlara geleceğini düşünüyoruz.

Continue Reading

Beğenilenler