Connect with us

Bilim Haberleri

Güneş Fırtınası İhtimali Bütün Dünyayı Tehdit Ediyor!

Published

on

Güneş Fırtınasına Hazır değiliz

Zaman İçerisinde yapılan birçok bilimsel araştırmalar ile beraber aslında Güneş fırtınası gibi bir olayın karşısında savunmasız olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.

Güneş Fırtınasının Etkileri

Güneş Fırtınası Geliyor Ancak Dünya Hazır Değil!

Hafife alınması mümkün olmayan bu durum tüm dünyada yaşamı adeta yok edebilir. Asırlar önce hatta bin yıllar önce Gezegenimizin yoğun bir derecede etki altında kalmasına neden olan güneş fırtınaları hayatı yok edecek bir seviyeye varmıştı.

Normal şartlar altında güneş fırtınaları dediğimiz olay güneşin ok yüksek bir seviyede aktif olduğu vakitlerde meydana gelir. Güneş Tsunamisi adıyla tanınan bu çeşit durumlar berilyum-10, klor-36 ve karbon-19 gibi radyoaktif olan materyallerin meydana gelmesine sebebiyet veriyor. Bu husus dünya çapında normal olmayan hadiselerin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

En Son Ne Zaman Güneş Fırtınası Yaşandı?

Aşağı yukarı 9125 yıl gibi ciddi bir zaman öncesinde çok büyük bir güneş fırtınası olduğu keşfedildi. Antarktika ve Grönland etrafında yapılan araştırmalar sonucunda buz çekirdeklerinde bazı radyoaktif materyaller bulundu. Bu materyaller 9125 yıl kadar öncesinde ciddi bir büyüklüğe sahip bir güneş fırtınası gerçekleştiğini kanıtlıyor.

Her ne kadar çok önceki bir dönemde gerçekleşmiş bir olay olsa bile gene de bu çeşit durumların şimdiki zamanda olma olasılığı da yüksek. Herhangi bir güneş fırtınası olayı gerçekleşmesi durumunda aylar boyu dünya çapında internet ve elektrik kesintisi olabilir. Bu olay dünya üzerindeki hayatı adeta tam kalbinden vurabilir.

Güneş Fırtınası Geliyor ve Hiç Bir Ülke Hazır Değil!

Güneş fırtınasına karşı savunmasız bir şekilde yakalama olasılığımız olduğunu dile getiren bilim adamlar herhangi bir hazırlık çalışması yapılmaması durumundan şikâyetçiler. Konu ile alakalı NASA yalnızca basit düzeyde bazı aktivitelere sahip. Bunların dışında Güneş fırtınalarına karşı ciddi diyebileceğimiz herhangi bir önlem bu güne kadar yapılmadı.

Continue Reading
Click to comment

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim Haberleri

Bilim Adamlarından Şok Eden Açıklama: “Dünya Soğuma Başladı!”

Published

on

By

Bilim Adamlarından Şok Eden Açıklama: "Dünya Soğuma Başladı!"

Dünya Soğuyor

İsviçre’de yapılmış olan bir çalışma Gezegenimizin iç bölümünün beklenmedik bir şekilde daha hızlı soğuduğu sonucuna varıldı. Doz konusu sonuçlara bakılacak olursa, Dünya’nın Mars ve Merkür gibi daha önce düşünülenden çok daha kısa bir süre içerisinde inaktif duruma geçecek.

Bilim Adamlarından Şok Eden Açıklama: “Dünya Soğuma Başladı!”

Evrene bakacak olursak Şuan kendi gezegenimiz bulunduğumuz evrendeki milyarlarca galaksinin aksine aktif bir şekildedir. Fakat bu aktiflik sonsuza kadar devam etmeyecek.

İsviçreli olan bilim adamları bu felaketin zannedilenden daha çabuk bir şekilde olacağı sonucuna vardı.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH) Zürih’te görevini yapan bilim adamları Dünya’nın diş çekirdeği ile mantosu arasında olan sınırı oluşturan Bridgmanit’in termal niteliklerini inceledi.

Araştırma kapsamında Dünya’nın iç bölümünün sanilandan daha hızlı bir şekilde soğuduğu sonucuna ulaşıldı.

Dünya’nın Soğuma Hızı İki Kat Arttı!

İngiliz Daily Mail adlı gazetede yer verilen habere bakılırsa, bu ısı kaynaklı levha tektoniğinin sanılandan daha hızlı bir şekilde yavaşladığı manasına geliyor. Başka bir şekilde söyleyecek olursak kısacası Dünya’nın inaktif hale gelme hızı arttı. Fakat bu Dünya’nın inaktif olma süresini hesaplayabileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu çalışmayı yapan ekip adına açıklamalar yapan dünya bilimcisi Motohiko Murakami’nin yapmış olduğu açıklamalara göre Elde ettiği sonuçlar Dünya’nın dinamiklarinjn evrimi konusunda yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Zira sonuçlar diğer kayalık gezegenler Mars ve Merkür gibi, gezegenimizin ısısının beklenenden çok daha hızlı bir şekilde düştüğünü ve hareketsiz hale geldiğine tekabül ediyor.

Ekip, araştırma kapsamında bir Bridgmanit kristalini bir elmas örs hücresi içine sıkıştırdı ve lazer aracılığıyla sıcaklığını arttırdı. Sonrasında sonuçlar ‘optik absorpsiyon’ adlı ölçüm sistemi kullanılarak karşılaştırıldı.

Motohiko Murakami, Bu ölçüm sisteminin Bridgmanit’in termal iletkenliğinin varsayılan değerden yaklaşık olarak 1,5 kat daha yüksek bir değerde olduğunu göstermeye izin verdiği yönünde açıklamalar yaptı.

Bu, sıcaklığın Dünya’nın çekirdeğinden manto kısmına kaçma hızının da önceden belirlendiğinden yükseleceği manasına gelmiyor.

Ayrıca Bu çeşit durumlar hakkında, zaman saptamak için hâlâ yeterince bilgimizin olmadığını açıklayan profesör Motohiko Murakami, çekirdekte bulunan radyoaktif elementlerin bozulması durumunun manto dinamiklerine etkisinin nasıl olduğunu da belirlememiz gerektiğini vurguladı.

Bu Çalışma hakkında tüm bilgiler Earth and Planetary Science Letters adlı dergide yayınlanmıştır.

Continue Reading

Beğenilenler